Wrzesień 13, 2012 Android Java Programowanie 4

Z dniem dzisiejszym(tzn dzień wypuszczenia wpisu) otwieram nowy dział w swoim blogu: Programowanie. Zacznę go od cyklu Programowania na System Android (http://szymonmotyka.pl/category/programowanie/), ale nie ukrywam że w przyszłości pojawią się tu i inne tematyki (C#, ASP MVC, Unity). Liczę, że sam znajdę i czas i chęci by przeprowadzić ten kurs w ciekawy sposób i niezbyt małymi krokami (bo kto by chciał kolejny tutorial tworzenia HelloWorld).  Pierwsza część kursu będzie pokazem jak zainstalować Eclipse i Android SDK. Co może cieszyć to fakt, że w obecnej chwili zabawy z samą instalacją Narzędzi jest mniej roboty, niż na początku.

[Update]

Pojawił się nowy jeszcze szybszy sposób na instalację środowiska. Szczegóły na samym dole strony

 1.  Naszą przygodę zaczniemy od pobrania Eclipse http://www.eclipse.org/downloads/ Osobiście wybrałem wersję Mobile i taką polecam (porównanie na http://www.eclipse.org/downloads/compare.php)

  Tu pobierzesz Eclipse

 2. Po pobraniu paczki należy ją rozpakować w dowolne miejsce (Eclipse nie potrzeba instalować, tak samo usunięcie to proste kliknięcie Delete).

  7zip, systemowy zip, lub winrar 🙂 do wyboru do koloru

 3. Pobieramy Java Development Kit  ze strony http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk-7u3-download-1501626.html
 4. Teraz najtrudniejsze … uruchom Eclipse (eclipse.exe) i poczekaj aż coś się stanie …  Tak. To ładne okienko to jest właśnie Eclipse.

  Może nie efektowne, ale wygodne

 5. W trakcie uruchamiania wyskoczy nam okno z wyborem Workspace. Jest to miejsce, gdzie nasze projekty są zapisane oraz domyślne środowisko (Coś jak solucja w Visual Studio). Środowisko można zmieniać w trakcie użytkowania (w menu File -> Switch Workspace
 6. Teraz przechodzimy do pobierania wtyczki ADT Klikamy Help -> Eclipse Marketplace  i w wyszukiwarce wpisuje Android. Pobieramy  Android Development Tools , klikając Install.
 7. Po restarcie Eclipse, powinien pokazać się kreator instalacji SDK, po przejściu oraz pobraniu potrzebnych narzędzi, jesteśmy gotowi do programowania  (jeszcze telefon w tryb debugowania oraz sterowniki do niego)
 8. Bonus: (sterowniki uniwersalne) https://dl.dropbox.com/u/14815030/Universal_Naked_Driver_Beta_0.6.zip

[edit]

Dzięki uprzejmości Google, pojawił się jeszcze jeden o wiele szybszy sposób na instalacje środowiska z SDK. Na stronie http://developer.android.com/sdk/index.html pojawiła się paczka z załączonym skonfigurowanym Eclipse + SDK. Starczy rozpakować w  dowolne miejsce.

Nie zapomnijcie o pobraniu Java JDK z 3. punktu