Amazon sprzedaje Kindle Touch w 4 wariacjach. Kindle Touch WiFI, Kindle Touch Wifi z Reklamami, Kindle Touch 3g, Kindle Touch 3g z reklamami.

Wersje z reklamami są znacznie tańsze. A ta nie przeszkadza. Osobiście taką zakupiłem w cenie 499 (w chwili kupna) + pokrowiec(szkoda rysować).

Kindle dotarł do mnie w eleganckiej eko tekturze, co jest znakiem rozpoznawczym produktów Amazona. Po rozpakowaniu w moje dłonie wpadło eleganckie srebrne urządzenie z matowym ekranem. Po uruchomieniu zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie technologia e-ink. Czytelne wyraźne litery na szarym nie świecącym tle. Jak wspominałem przy cenach, zakupiłem wersje z reklamami. Na szczęście reklamy nie sa ani trochę inwazyjne. Jedna z nich służy jako wygaszacz ekranu(zaletą w ink jest to, ze wyświetlanie baterii nie zżera). Druga reklama, to małe pole na dole menu.

Wykonanie i wygoda użytkowania

Kindle Touch wykonany jest z aluminium. W dotyku przyjemmne, ale mimo tego  używam na niego etui. Sprawia wrażenie wytrzymałego a obudowa nie skrzypi. Szczególnie zachwyca sam e-ink widziany tak samo bez względu na słońce i inne warunki (nie dotyczy nocy – trzeba podświetlać). Dzięki dotyku bazującego na podczerwieni nie musimy obawiać się o ściąganie rękawiczek w celu zmiany strony oraz obsługi menu.

Jeśli o e-ink chodzi , po przejściach z czytaniem na tablecie (Asus transformer z ekranem IPS), czytanie na Kindlu należy do ogromnych przyjemności. Jako mól książkowy nie odczułem żadnego dyskomfortu w czytaniu. Dodatkowo niedawno zakupiłem lampkę do nocnego czytania (wcześniej używałem latarki z smartfona) co przypomina dawne czasy czytania po nocach.

Ogromnie polecam, zwłaszcza, że czytanie w słońcu nie przeszkadza ani nie przyciemnia ekranu. Jest to wielki atut ekranu tego jak i innych czytników wyposażonych w e-ink.

Jeśli o czytanie chodzi, litery są wyraźne i w dobrej rozdzielczości. Nie widać postrzępień, tak samo wygląda sprawa z obrazami oraz okładkami książek (tu wyglądają, jak czarno biały druk z dobrą skalą szarości).

 

 

 

Formaty plików

Natywnym formatem dla czytników firmy Amazon jest format mobi. Obecnie większość księgarni oferuje ten format (dużo dodatkowo wysyła na naszą kindlową pocztę, by po zakupie książka od razu pojawiła się na naszym czytniku). Książki w tym formacie można wygodnie skalować za pomocą gestów 2 palców (jak w smartfonach). Jest to bardzo wygodna opcja. Dodatkowo  Kindle jest wyposażony w wyszukiwarkę treści w danej książce. Jeżeli nie macie dostępu do danej książki w formacie mobi, to za pomocą wielu narzędzi (najpotężniejszym z nich jest Calibre, który opiszę na samym końcu) można przerobić z takich formatów jak epub,  CBR czy pliki doc/rtf na natywny format mobi.

Niestety w przypadku formatu PDF sprawa nie wygląda już tak rewelacyjnie. Litery średnio skalowane, przeglądanie średnio wygodne a powiększanie jest tylko średnim rozwiązaniem. Dopiero dzięki najnowszemu firmware (wersja) jest możliwe czytanie w trybie landscape (tu osobiście do PDF polecałbym 10″ Kindla),  co o wiele ułatwia czytanie.


Funkcje internetowe

a)Kindle It

Aplikacja webowa (np wtyczka do chroma). Przekształca aktualnie czytaną stronę w wygodny format oraz przesyłana bezpośrednio mailem na czytnik. Polecam bo jest to wygodne narzędzie.

b)Send to Kindle

Oficjalna aplikacja Amazona. Umożliwia wysyłanie książek przez menu kontekstowe  (doc, pdf,  mobi) lub poprzez „drukowanie” jako wirtualna drukarka.

c) Calibre

-Menadżer bibliotek z książkami na komputerze oraz urządzeniach podłączonymi.

-Edytor metatagów, opcji książek oraz czytnik różnych formatów. Można za jego pomocą stworzyć ebooka.

-Konwerter książek (Bogaty wybór, w tym

-Czytnik RSS (tworzy „magazyn”) z wybranych przez nas newsow, które można ustawić by co 2 dni wysyłało na nasz czytnik)


Funkcje dodatkowe

a)przeglądarka

Do przeglądania prostych stron się nadaje, jednak na paru stronach można było widać, że strony się rozjechały, ale do przeglądania prostych stron się nadaje (Twitter,Facebook, G+ Działa). Dzięki dotykowi, jest to bardzo wygodne.

b)notatki

Można robić notatki do aktualnie czytanej książki np przez zaznaczenie danego fragmentu. W przypadku touch starczy przytrzymać dłużej na interesujący fragment tekstu, do którego chcemy zrobić adnotacje, udostępnić(dostępne tylko dla książek wysłanych mailem, lub aplikacjami typu send to kindle), lub po prostu zaznaczyć.

c)audiobook

Testowałem Kindle na Audiobooku Wiedźmin – Miecz przeznaczenia. Jakość przez głośnik nie jest rewelacyjna. Jednak dzięki wyjściu słuchawkowym, słuchać można z przyjemnością.