Dzisiejsze kupno magazynu Programista (http://programistamag.pl/) zachęciło mnie do napisania felietonu na temat upadku prasy programistycznej w Polsce. Koszt takiej gazety to 20 zł papier(kredowy wow) i 10 zł wersja elektro (pdf, mobi,epub), tyle że:

Kurs C# podzielony na 2 części. w 1. opisują zmienne na paru stronach dużą czcionką,a w drugiej części Pętle i Warunki … No poważnie, jeśli ktoś czyta magazyn o programowaniu oraz renomie poważnej gazety dla programistów, nie wypada dzielić tak artykułów niczym moda na sukces. Artykuł który mnie ciekawił był o DDD. Teraz jest 4 część, więc żeby poczytać poprzednie (też pare stron), trzeba wybulić 30 zł za wersje elektroniczą, lub 60 zł za papier, no i czekać z kolejną 20zł na następny numer. A ja się pytam, co to za traktowanie czytelników ?

No dobra, parę artykułów broni numer (kupiłem ten numer m.in dla „Android + OpenGL”, w którym dobrze opisali różne funkcję, oraz tworzenie brył), ale czy to wciąż powód by płacić aż tyle za papier?  Jak już mam finansować ten magazyn, to tylko w wersji elektronicznej.

Już poważniej programiści byli w darmowym magazynie SDJ ([’]) czy chyba już porzuconym Komputer Świat Expert, a ja się pytam: GDZIE ONE SĄ.

p.s Niestety SDJ (przynajmniej z ich newstellera) dostaję pełno reklam i spamu, a magazyn wydawany jest chyba już przez jakieś zagraniczne studio po eng drogo.

A jednak, wydają dalej : http://sdjournal.pl/ i polecam

p.s 2 magazyn Programista w wersji pod Kindla jest całkiem czytelny i tylko pare reklam.