Dnia 13.09.2011 Microsoft na Build Windows zaprezentował wersję developer preview Windows 8. Po tym filmie można było na twitterze oraz innych mediach przeczytać jak ludziom się to podoba.  Jednak prawdziwą niespodziankę przygotowali dla nas udostępniając wersje Build Preview każdemu.

(interfejs MetroUI)

Do udostępnienia wersji trzeba było w teorii czekać do 5 nad ranem czasu polskiego, ale została udostępniona około 2-3. Można było wybrać jedną z 3 wersji: http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/apps/br229516

  1. x64 + developer tools (Visual Studio Express 2011 i Expression Blend 2011)
  2. x64 bez narzędzi
  3. x32 bez narzędzi.
Pobrałem z ciekawości x64 z narzędziami jako developer .net i x32 do testów w VirtualBoxie.
Wersję x64 zainstalowałem po 2 dniach na Asusie K70io.  A x32 na Virtualboxie (128 MB GPU z akceleracją 2d + 3d i instalacji sterowników z addona).
.INTERFEJS
Po nie krótkiej instalacji i szybkiemu wizardowi ujrzymy niestandardowy interfejs znany jako Metro UI (screen powyżej) (Nawiązany do Windows Phone 7).  Jednak bez obawy. Wciąż mamy dostęp do Pulpitu starego (Choć zmodernizowanego) 
Jak widać po prawej, można „doczepić” programy napisane pod Metro UI(C#, VB, C++ oraz nowość w Java Script). Na screenie przykład Tweet@rama  który brzydki nie jest i można efektownie przyczepić po lewej stronie (lub prawej, można nawet przyczepić pulpit  jako 1/4 dowolnego programu wykorzystującego Metro UI.
Lista aplikacji pełna jest po kliknięciu na start i search (gdzie znalazłem painta do robienia screenów)
System jest świetnie (i poraz pierwszy dopasowany do dotyku) , nawet po filmikach  wygodniej wygląda obsługa palcami niż myszką.
Panel sterowania też nie został bez zmian:
 Oczywiście można włączyć klasyczny panel sterowania, ale do prostych ustawień spokojnie wystarczy wbudowany. Podobnie jak panel sterowania, lekkiej zmianie wizualnej uległ Menadżer Zadań:
Niestety nie znalazłem  opcji wyłączania aplikacji metro UI, więc task manager był mi przydatny. Cieszę się z tej zmiany, bo aktualnie wydaje się o wiele bardziej optymalny i przejrzysty.
Visual Studio 2011 i Expression Blend 2011.
Nowe bety środowisk dla programistów zostały lekko okrojone pod aplikacje tworzone w stylu i dla Metro UI. O ile w Visual mamy dostępne 4 języki programowania (C#, C++, Visual Basic i Java Script) to dziwi brak w Expression Blend tych języków (został okrojony tylko do Java Script), a szkoda, bo to jedno z najwygodniejszych aplikacji do projektowania  aplikacji opartych na XAML. Z Tweetera od kolegi dowiedziałem się, że ma wyjść samodzielna beta Visual Studio 2011 w najbliższych dniach. MS dodatkowo dodał dużą (199mb) paczkę sampli, m.in z użyciem żyroskopu, multidotyku i innych nowych bajerów).
W skrócie: System zapowiada się pięknie, innowacyjny , pokazując Apple (Lion) , że całkowita zmiana interfejsu i polityki systemu , nie jest równa jego ograniczeniu, a wręcz jej rozszerzeniu. System ten będzie świetnym towarzyszem tabletów (jeden system pod tablet i pod PC, a dodatkowo wsparcie dla architektury ARM) jak i środowisk stacjonarnych oraz laptopów i co piękne, poraz pierwszy w historii systemów pod logiem okienka widzę sens kupna dotykowego ekranu.
Panowie z MS…Tędy droga … tak dalej.
Jedyna bolączka, że trzeba uczyć się na nowo.
p.s to nawet nie jest jeszcze Beta.