To już koniec roku 2017. Roku pełnego wrażeń, sukcesów oraz podróży. Część z nich opisaliśmy już z Olą na stronie Kawowi Podróżnicy (kawowipodroznicy.pl), a resztę przedstawię tutaj. A więc zacznijmy!

Własna Firma

Jednym z największych wydarzeń roku 2017, było przejście z umowy o pracę na kontrakt. Miało to miejsce, kiedy byłem na ciekawym etapie życia, zbiegło się to również z finałem konkursu DSP. Z perspektywy czasu, uważam tę opcję za bardzo korzystną, o czym można poczytać w moim kontrowersyjnym wpisie na temat prowadzenie firmy (który na pohybel niektórym zachowam, bo uważam, że nie jest zły).

Własna Firma

Daj Się Poznać 2017

Po raz pierwszy zabrałem udział w tym konkursie, który zmotywował mnie, do powrotu i w miarę częstego pisania na blogu. Skończyłem na 4 miejscu, co jest ogromnym sukcesem, ponieważ ostatni etap bazował na głosach czytelników i znajomych.
Dzięki Organizatorom (devstyle), dołączyłem do Programistycznego Slacka, gdzie poza świetnymi treściami oraz motywacją do samokształcenia, można było poznać świetne społeczeństwo (15k+) , czyli unikatowych ludzi (współudziałowców). Liczę, że w miarę wolnego czasu i pomysłów, wrócę tu w przyszłym roku częściej w formie pisemnej w tematyce Web / Mobile (Xamarin/Android) / Tworzenie Gier.

VLOG

W tym roku powstało 6 części mojego VLOGa. Mało? Dla mnie tak, ale też nie chcę zamęczyć widzów treściami bez treści, a tych w życiu programisty nie zawsze jest dużo. Świąteczno – kolędniczo – sylwestrowy odcinek pojawi się po świętach, bo w domu okres między swiąteczny był tak intensywny, że ledwo ten wpis zdążyłem wrzucić. Zapraszam na kanał:

Projekty

LifeLike
Czyli strona – portfolio  – micro CRM napisane w technologii  w .net core 2.0, hostowane jest  na Azure Web Sites. Warto dodać, że przez rok za free.  Strona dostępna tutaj

Więcej pracy nad stylem  oraz treścią będzie dostępne wkrótce. Póki co dynamiczna jest strona główna (RSS i Linki) oraz własne strony z ikonami w etykiecie linku

CzyJebnie
Pogodynka, powstała pod wpływem impulsu, a która była także powodem zrobienia artykułów na temat dockerów i użycia chmur. Obecnie hostowana na Google Cloud Sites oraz wymagająca modernizacji i lepszego źródła pogody ( AccuWeather jest za drogie na produkt, który nie przynosi zysków). Przy okazji, byłem zaskoczony, że domena czyjebnie.pl jest w ogóle dostępna.

Docker
LifeLike: RougeLike
Pierwszy, większy projekt w Unity3D, do którego zostałem zmotywowany, przez dołączenie Daj Się Poznać 2017 ( 4 miejsce). To dzięki niemu doszło do powrotu i modernizacji bloga idącego w kierunku programistycznym. Gra jest dalej rozwijana, ale wymaga jednego ryzykownego refactoringu, aby było bardziej stabilnie. Poniżej Gif, z nowszej wersji, ze znacznie lepszym oświetleniem (ahh te sprite w Unity.. napiszę o nich więcej wkrótce).

Światło!

Gry

Nie będzie zaskoczeniem, że na tegorocznej liście TOP gier, będzie wiele pozycji na Nintendo Switch, które zostało wydane w tym roku. Oto one:
The Legend of Zelda: Breath of the Wild – powód, dla którego kupiłem Nintendo Switch. Świetny gameplay oraz klimat. Klimatyczna ścieżka dzwiękowa oraz możliwość grania w trybie ręcznym tak samo wygodnie, jak i w wersji TV/Projektor.
Shovel Knights – Oldschoolowa MetroidVania połączona z Dark Souls. Trudna, klimatyczna oraz wymagająca. Dostępna nie tylko na Nintendo Switch.
 Mario … Karts 8: Deluxe Edition – Świetne wyścigi na jednej konsoli dla 4 graczy na Nintendo Switch (Nie polecam jednak w trybie handheldowym, bo ekran za mały, na 4). Czemu nie Mario Odyssey? Bo mnie trochę zawiódł, a jednak przy Nintendo Switch Mario musi być. Mario Karts polecam do zabawy i na imprezy, zwłaszcza jak macie 4 joycony.
Snipperclips – Słodka gra logiczna, do grania w kooperacji. Też na Switcha. Wymaga trochę myślenia przy niektórych zagadkach oraz dobrej współpracy między graczami.
Stardew Valley – Bo lubię sandboxy, a ten po ponownym odpaleniu … wciągnął mnie i całkiem pozytywnie zaskoczył. Dla takich świetnych indyków, Nintendo Switch się nadaje.
Wolfenstein 2 : The New Colossus – Świetny Sequel do świetnej gry. Jak to mówił Arnie w 13 Posterunku “Chodzisz Polakiem i zabijasz N..azistów”. Skupiona na różnym stylu gry, w zależności od tego jaki styl preferujemy. Do tego trochę na temat przeszłości bohatera i dużo czarnego humoru.

Sam Switch był świetnym zakupem, ze względu na inne gry oraz jego poręczność. Gdyby tylko stacja dokująca była bardziej kompaktowa. Co do  reszty gier i hitów tego roku: nie zdążyłem pograć w Xenoblade Chronicles 2 i Shadow of War

Podróże

O podróżach więcej napisałem na Kawowych Podróżnikach, ale te najciekawsze opiszę poniżej:
Islandia – Bo to piękny kraj, pełen pięknych widoków, które zapierały dech w piersiach, a dodatkowo spanie w samochodzie oraz zachwyt każdym fragmentem krajobrazu sporo pomógł. Napewno wrócę za rok albo za 2, aby zobaczyć całą wyspę! Zapraszam na cykl Islandia 2017.
Grecja – Rozczarowanie. Przynajmniej, tą częścią kontynentalną oraz mentalnością ludzi. Ateny może i zadbane, ale pełne zbyt drogich atrakcji. Reszta Grecji to niedokończone domy (oszustwa podatkowe) albo opustoszałe miasta. Tylko Meteory, które były daleko od Aten zrobiły na mnie ogromne wrażenia. Więcej we wpisie.
Wiedeń – Piękna i zadbana stolica Austrii, którą cieżko odwiedzić w jeden dzień. Tak dużo jest tam do zobaczenia. Pełno pałaców oraz luzu u ludzi. Niestety, ciężko zapłacić kartą.
Włochy –  Bergamo – Bolonia: Powrót nad Jezioro Iseo, do tego jezioro Garda oraz do Bergamo. Dodatkowo piękna Bolonia i po prostu dobry Mediolan (Milan). Niestety, cieżko o alternatywy kawowe, i nie tak łatwo o dobre espresso lub Cafe Lattee. Część pierwsza.
Londyn – Ogromne i piękne miasto. Niestety pogoda nie sprzyjała długim spacerom. Reszta na blogu 🙂

Życzenia

Aby rok 2018 był dla Was pełen pozytywnych wrażeń i spełnienia marzeń, realizacji swoich potrzeb i zainteresowań.  No i pełno podróży
Tego wam życzy autor bloga: Szymon Motyka

Podsumowanie 2017
Życzenia