Hej, ostatnio w luźnych tematach wspominałem o instalacji narzędzi do tworzenia aplikacji pod Androida. Dzisiaj skupimy się ogólnie na temacie narzędzi, z których korzystam przy pracy na codzień.

Visual Studio

Pierwszym i kluczowym narzędziem programisty C# od zawsze jest Visual Studio od Microsoft. Przyznam szczerze, że poza optymalizacją przy dużych projektach jest to narzędzie niemal idealne. Dodajmy do tego jeszcze Resharper’a od JetBrains – firmy, która pojawi się tu nieraz. Wersja z 2017 dodatkowo jest znacznie lżejsza od 2015, ładując się znacznie szybciej.

IDE
Visual Studio

A skoro jesteśmy przy Visual Studio przejdźmy do jego godnej alternatywy dla Mac’a (który jak wiecie, jest moim głównym stanowiskiem pracy w domu), czyli Visual Studio for Mac

 

(chwila grozy)
Nie no, nie zrobiłbym takiej krzywdy nikomu. Produkty na bazie Mono Develop (Xamarin Studio, Visual Studio for Mac) to zło na miarę Eclipse pod Jave. W pewnym momencie kariery programisty na Androida byliśmy skazani tylko na to, podobnie jak z Unity na macu.
Na szczęście MS poszedł po rozum do głowy i stworzył:

Visual Studio Code

Jest to lekki edytor kodu na bazie edytora ATOMa. Ładna stylistyka, całkiem sensowne poprawianie oraz minimalistyczny design, który nie rozprasza programistów.
Dodatkowo na plus jest fakt, że jest pełno dodatkowych wtyczek, jak np. pomocnik do innych języków programowania. W standardzie dostajemy C# i Python.

IDE
Visual Studio Code

Gdyby było mało, VS Code oferuje w standardzie debugowanie kodu oraz wtyczkę do obsługi repozytoriów GIT’a.
Osobiście używam VS Code jako główny edytor do Unity3d, w miejsce …

JetBrains Rider

Czyli wspomniana wcześniej firma odpowiedzialna za Resharpera, wzięła sprawy w swoje ręce i zaczęła tworzyć multiplatformowy IDE do C#. Inteligente podpowiadanie, świetne narzędzia do refactoringu oraz bardzo dużo opcji sprawia, że kiedy edytor stanie się bardziej stabilny (czego czasami nie mogę powiedzieć na temat bety), będzie naprawdę mocnym konkurentem dla Visual Studio, a dla niektórych platform po prostu królem.
Obecnie można pobrać z : https://www.jetbrains.com/rider/

IIDE
JetBrains Rider

Android Studio (IntelliJ Idea)

Jak wspominałem na początku, skazywanie kogoś na Xamarin studio, to tak jakby kazać programiście Androida pracować na Eclipse. Niby się da, ma to jakieś opcje… ale jak zaczyna się coś robić w praktyce, to cię k.. bierze.
Na szczęście, Google także poszedł po rozum do głowy i zaczął współpracować z Jetbrains, dzięki temu na bazie InteliJ stworzył Android Studio. Lżejsze, inteligentniejsze IDE, które całkiem przyśpiesza pracę z kodem, tworzeniem layoutu oraz zarządzaniem projektem i repozytoriami.
Polecam! Ostatnio o nim pisałem tutaj I tutaj po angielsku

IDE
Android Studio

Lifelike

A w przyszłym tygodniu wpis związany z LifeLike. Projekt mnie na tyle pochłonął, że skupiłem się na kodzie, ale nie miałem czasu napisać do tego stosownego wpisu. Ale nie bójcie się, po zakończeniu DSP, projekt dostanie własną stronę (na domenie lifelike.pl), która znajdzie się na Github pages z linkami do pobrania gry, featurami produktu itp.

Podsumowanie

To tyle moich narzędzi do kodu, jeśli używacie coś dodatkowego, napiszcie, mile widziane jakieś sugestie. Oraz nie bójcie się podzielić ze mną, jaki jest Wasz ulubiony edytor.